Südamlik jooga & nõustamine

Kogemusnõustamine

Kuna olen praegu praktikant, siis pakun tasuta nõustamist!
 Kui tunned, et oled hetkel sellises kohas, kus vajad inimest, kes kuulaks või sind võiks toetada väike kõrvaltvaataja pilk, siis anna mulle märku!

Kokkusaamiseks pakun hubaseid teraapiatubasid Pesas (pesake.ee).Ma näen tervet oma elu kui õppetundi. Seega ei saa ma ühtegi kogemust teistest kõrgemale seada - igaüks neist on justkui pusletükike, millel on oma kindel koht. Ja kui ühte neist poleks, ei oleks ma täna see, kes ma olen. 

Minu jaoks oli aga läbipõlemine ja depressioon elu pöördepunktiks olles omamoodi kokkuvõte, väljendus, tulemus sellele, kuhu senine eluviis välja viis. Ning andes ühtlasi võimaluse valida edaspidi teistmoodi.

Sellelt pinnalt, mis tööd ma endaga olen teinud ja mis on aidanud mind viia elus uuele rajale, sai vormi ka mu hinge missioon - enesehool ja enesearmastus, et kogeda igapäevaselt elurõõmu ja hingerahu.

💛

Läbipõlemine toimus 2016.a. alguses ning pool aastat hiljem langesin sügavasse depressiooni. Tulin töölt ära, võtsin end esimest korda töötuna arvele ning minu elule tagasiaitajaks oli kundalini jooga õpetajate koolitus 2017.a. Olin selleks hetkeks joogateel käinud pea 5 aastat, seega side ning kogemus selle tehnoloogiaga oli juba tugev.

Antud 1,5 aastane koolitusprogramm oli elumuutev, tõeline eluõpe. See aitas mul vaadata otsa oma senistele uskumustele ja veendumustele ning näha neid mustreid, mis viisid mu läbipõlemise ja depressioonini. Programmi raames toimub areng läbi kõikide tahkude:
👉 füüsilise keha mõjutamine (harjutused, asendid, hingamine, mantrad);
👉 uued iidsetest joogaõpetustest pärit teadmised, taipamised ja tarkused;
👉 hinge kosutus inspireerituna üksteise jagamistest ja kogemustest, mida võimaldab täielik avatus, aktsepteerimine ja usaldus.

Seadsin sel perioodil küsimärgi alla kõik seni õpitu (unlearning) ning hakkasin tasapisi oma laiali lagunenud elu katkistest tükkidest kokku panema enda uut versiooni - ehedat iseennast.

Omal moel tegelen kogemusnõustamisega ka läbi joogatundide, sest jagan vaid seda, mida olen ise läbi kogenud või läbi enda tunnetanud. Kuigi minu joogaõpetajate koolitusele minemise tõeliseks eesmärgiks oli enda isiklik areng, siis reaalselt oma isikliku arengu jätkuvuse huvides (nagu ka nende suurepäraste õpetuste jagamise soovist ajendatuna) alustasin ma üsna pea pärast koolituse lõppu ka joogaõpetaja teed. 

👉 Oma läbipõlemisest ja depressioonist kirjutasin ma 2018. aastal pigem enda jaoks selle ülevaatliku loo.

Tänaks, 11.01.2021, kui ma seda teksti siin kodulehele kirjutan, on mu elu pöördepunktist möödas 5 aastat. Sügisel lugesin Paulo Coelho raamatuid, millest ma kirjutasin välja ennast kõnetavaid tsitaate. Alljärgnevad on pärit raamatust Aleph:

"Hiina bambus - kui seeme on külvatud, ei näe sa viie aasta jooksul mitte midagi muud peale tillukese võrse. Kasvamine toimub maa all, kus keerukas juurtekogum tungib üles- ja väljapoole. Seejärel, viienda aasta lõpuks, viskub bambus äkki 25 meetri pikkuseks."

ja

"Ma vabastan end vihkamisest läbi andestuse ja armastuse.
Ma mõistan, et kannatused, kui neid pole võimalik vältida, on siin selleks,
et viia mind hiilgusesse.
Ma mõistan, et kõik on ühendatud,
et kõik teed omavahel ristuvad
ja kõik jõed voolavad samasse merre."

🍀

Alustasin 28.01.2021 kogemusnõustajate baaskoolitust (riiklik õppekava koos täiendusmooduliga), kuna mind ennast on väga palju inspireerinud päris lood päris inimestest, vahetu jagamine, teineteiselt ja koos õppimine. 

Kogemusnõustamine on sarnase kogemusega inimeste vahel toimuv teadmiste- ja kogemuste vahetus ja/või nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset sotsiaalset- ja/ või praktilist tuge.

Kogemuslikud teadmised kujutavad endast eriomaseid teadmisi, mida inimene on omandanud elu jooksul teatud olukordades. Need on olemuselt ainulaadsed ja pragmaatilised ning nende jagamine aitab kaasa probleemide lahendamisele ja elukvaliteedi parandamisele. Kogemuslikke teadmisi jagatakse eesmärgiga teisele osapoolele abiks olla. (Mäe, 2014; Salzer, 2002; Wilken, 2013.)

Mitmed uuringud erinevates valdkondades toovad tõenduspõhiselt esile kogemusnõustajate kaasamise tulemuslikkuse. Näiteks, et see pakub sotsiaalset tuge, kogemuslikke teadmisi ja informatsiooni, sotsiaalse õppimise ja võrdluse võimalust. Oluline on, et kogemusnõustamine avaldab positiivset mõju ka aitajale endale, kogemusnõustaja saab võimaluse kasutada oma kogemust kogukonna teenimiseks. (Allikas: Kogemusnõustamise teenuse juhend, Sotsiaalministeerium)

Kui üldjuhul on aitaja ja abistaja suhe professionaali ehk eksperdi ja patsiendi vaheline, kus üks osapool edastab ekspertteadmisi ja teine on vastuvõtja rollis (Mead, 2014), siis omavahelises võrdses suhtes on olulisim osa ühiselt lahenduste leidmine, erinevate maailmavaadete avastamine ja omavaheline jagamine. Kogemusnõustaja ei saa anda valmis retsepti, kuidas olukorda lahendada, kuid ta saab jagada oma kogemust ja aidata seeläbi abivajajal leida individuaalseid sisemisi resursse ja lahendusi.

Kogemusnõustamise teenuse pakkumise eesmärk ei ole asendada olemasolevaid või professionaalide poolt pakutavaid teenuseid, pigem on eesmärgiks neid täiendada.

🍀

Kui päriselt võtta vastutus oma elus toimuva eest, siis on võimalik jõuda oma kriisikogemuste neutraalse vaatlemise ja isegi tänutundeni. Edasisi valikuid ja otsuseid teeme siis suurema teadlikkusega, mis meid omakorda jõustab ja väestab.

Piisava julguse, järjepidevuse ja praktikaga
on võimalik jõuda siira enda ja oma elu armastamiseni.

Meie sünniõigus on olla õnnelik.
Meil on ka vaba valik selles osas, kuidas õnnelik olemiseni jõuda.
Minu tee on vaid üks moodus.
Sinu tee olgu ehedalt sinu enda nägu ja tegu.

💛

Me ei pruugi kõigega nõustuda, kõik meid igas loos ei kõneta, aga omad pärlid on peidus igas inimkogemuses. Olgu meil tavapärase ülemõtlemise, üleanalüüsimise ja kontrolli asemel julgust usaldada ka oma intuitsiooni. Minu kogemusele tuginedes teeme me enda jaoks parimaid otsuseid oma südame juhtimisel ja teadlikus koostöös oma peaga.


Alustan kogemusnõustajana tööd
peale koolituse lõppu ja tunnistuse saamist (al. 12.2021).


Email again: